5 września startuje Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014.

Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” zaprasza na 4. edycję Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, odbywającą się w dniach 5-7 września w Sokołowsku na Dolnym Śląsku, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych. Organizatorzy festiwalu chcą pozostać wierni dziedzictwu wybitnego artysty, który przez wiele lat rozwijał swój styl, dowodząc swoich umiejętności zarówno w dziedzinie dokumentu, jak i filmu fabularnego. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

„Świat zmontowany”, to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu, a pretekstem do dyskusji jest „Amator” nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych polskich filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. W 35-lecie jego premiery, film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem filmu Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosi wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej „Czy świat zmontowany jest wiarygodny?”, który będzie wprowadzeniem do tegorocznej edycji. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w „Amatorze”, a w związku z pokazem filmu odbędą się aż trzy spotkania z publicznością. W sobotę, po projekcji, widzowie będą uczestniczyć w panelu „Drugie życie filmu” z udziałem m.in. Jacka Petryckiego, Michała Żarneckiego, Krzysztofa Knittla, Rafała Waltenbergera, Krzysztofa Zanussiego, Ireny Strzałkowskiej i Grzegorza Molewskiego z Cyfrowego Repozytorium Filmowego – paneliści będą dyskutować o znaczeniu i procesie twórczym rekonstrukcji. W niedzielę, odbędzie się spotkanie z twórcami „Amatora”, którzy będą wspominać pracę przy powstawaniu filmu, współpracę z Krzysztofem Kieślowskim, a także to jak odbierano film 35 lat temu i jak czytamy go dziś. Również w niedzielę publiczność festiwalowa będzie miała okazję na niezwykłe „Spotkanie autorskie z Jerzym Stuhrem”. Wybitny aktor i reżyser poprowadzi „sam ze sobą”, i opowie nieznane dotąd anegdoty związane z powstawaniem filmu. 6 września, drugiego dnia festiwalu, goście wezmą udział w Uroczystej Gali, podczas której po raz pierwszy zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć i pamiątek z planu zdjęciowego „Amatora” oraz z jego premiery w Chybiu.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W trakcie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 40 projekcji w kinoteatrze „Zdrowie” i trzech kinach plenerowych. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, w programie festiwalu znalazły się tytuły korespondujące z twórczością Kieślowskiego. W tym roku filmy będą wyświetlane w blokach tematycznych.

 

Uwaga! Wg prognoz słonecznie i bez opadów. Osoby chcące korzystać z kin plenerowych powinny zabrać... ciepłe ubrania! Temperatury w dzień mogą przekroczyć nawet +20 st., ale wieczorem i w nocy możliwe spadki nawet poniżej +10 st. (szczególnie w rejonie kina plenerowego nr 2 - Zamek - sanatorium Brehmera) - m.in. spływ zimnego powietrza z gór.

http://hommageakieslowski.pl/pl/hommage-lokalizacja/dla-gosci (mapa na dole strony, drobne błędy lokalizacji np. biblioteka, sklep itp.)

Strona festiwalu: http://hommageakieslowski.pl/pl/hommage

Kieślowski - festiwal - Sokołowsko - Hommage a Kieślowski

POBIERZ PROGRAM FESTIWALU

7 - 9 września 2012 roku (piątek, sobota niedziela)

Punktem odniesienia dla każdej edycji festiwalu jest jeden z filmów Kieślowskiego – w tym roku jest to film „Bez końca”. Dlatego wśród gości specjalnych Festiwalu znajdą się współtwórcy i aktorzy tego filmu, między innymi: Maciej Dejczer, Katarzyna Figura, Artur Barciś, Marzena Trybała, Maria Pakulnis, Jacek Petrycki. Na festiwal przyjadą również - Allan Starski, Borys Szyc, Antoni Królikowski oraz Renata Gabryjelska.

W ciągu trzech dni odbędzie się ponad 40 projekcji i kilkanaście wydarzeń towarzyszących. W tym roku festiwal poszerza swoją formułę – w programie znajdą się nie tylko dokumenty Krzysztofa Kieślowskiego, ale także polskie i zagraniczne filmy, które „dialogują” z dziełami polskiego reżysera. Zaprezentujemy filmy Jean-Pierre'a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Trestikowej, Jacka Bławuta, Doroty Kędzierzawskiej, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego oraz Grega Zglińskiego.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Klaus Maria Brandauer, pamiętamy go doskonale z filmów m.in. Pożegnanie z Afryką oraz Mefisto.

W kinie Zdrowie odbędą się projekcje filmów z naszym gościem specjalnym w roli głównej, m.in. będziemy mogli zobaczyć MEFISTO oraz MANIPULACJĘ.

Pokazy filmu Manipulacja odbędą się w Kinie Zdrowie w sobotę (8 września) o g.15.00, w niedzielę (9 września) o g.18.45, filmu MEFISTO w sobotę o 12.30.

Oprócz pełnometrażowych filmów, zostaną pokazane także etiudy i filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych filmowców ze szkół filmowych. W ramach cyklu „ Młodzi kręcą” zostaną zaprezentowane filmy studentów i absolwentów Szkoły Wajdy, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Ponadto, w ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców filmowych, gości specjalnych i krytyków, a także koncerty i wystawy. Studenci będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach krytyki filmowej. wiecej na www.insitu.pl


Dzięki uprzejmości Carisma Film Group przez cały czas trwania festiwalu będzie można kupić filmy DVD – między innymi "Chłopiec na rowerze" braci Dardenne i "Poliss" w reżyserii Maiwenn Le Besco – jako cegiełki na rzecz odbudowy Sanatorium dr Brehmera i utworzenia Laboratorium Kultury w Sokołowsku.

Pokazy filmowe: Krzysztof Kieślowski:„Bez końca”, „Zdjęcie”.
Jacek Bławut:
„Nienormalni” ,„Szczur w koronie”, „Jeszcze nie wieczór”
Marcel Łoziński
: „Wszystko może się przytrafić”, „89 mm od Europy”
Małgorzata Szumowska
: „Sponsoring”, „ A czego tu sie bać”.
Ken Loach
: „Jestem Joe”
Helena Trestikova
: „Katka”, „Rene”
Jean-Pierre i Luck Dardenne
:  „Chłopiec na rowerze”
Dorota Kędzierzawska: "Pora umierać", "Jutro będzie lepiej"
Greg Zgliński: „Wymyk”, „Na swoje podobieństwo”, „Przed zmierzchem”
Etiudy studentów: Grzegorz Brzozowski: „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie”
Magdalena Szymów: „Mój dom”
Piotr Bernaś: „Paparazzi”
Marta Mironowicz: „Decrescendo”
Łukasz Borowski: „3 dni wolności”
Jakub Piątek: „Matka”
Adam Palenta: „Popatrz”
Marcin Sauter: „Za płotem”
Lesław Dobrucki: „Przyrzeczona”
Agnieszka Mania: „Chcę wstapić do policji”
Edyta Sewruk: „Bebok”, „Wstyd”
Antek Królikowski: „Noc życia”
Michał i Wojciech Węgrzyn: „400 ha”
Dorota Kędzierzawska: „Pora umierać”, „Jutro będzie lepiej”

Klaus Maria Brandauer Gościem Specjalnym Festiwalu „Sokołowsko Festiwal - Hommage à Kieślowski”

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Gościem Specjalnym II edycji Festiwalu Filmowego „Hommage à Kieslowski” będzie wybitny austriacki aktor Klaus Maria Brandauer. Festiwal odbędzie się w dniach 7-9 września w Sokołowsku, na Dolnym Śląsku.

 

Klaus Maria Brandauer to jeden z najsłynniejszych współczesnych niemieckojęzycznych aktorów. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu rola Hendrika Höfgena w filmie „Mefisto”(1981) wyreżyserowanym przez Istvána Szabó. Za to wybitne osiągnięcie został uhonorowany główną nagrodą na festiwalu w Cannes. Z kolei za drugoplanową rolę w "Pożegnaniu z Afryką" otrzymał Złotego Globa i był nominowany do Oscara. Poza tym aktor występował w takich filmach, jak „Nigdy nie mów nigdy” o przygodach Jamesa Bonda, „Biały kieł”,„Wschodząca gwiazda” oraz „Tetro” w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Aktor od wielu lat jest związany z teatrem - od połowy lat 90. XX wieku jest jednym z najpopularniejszych aktorów scen niemieckojęzycznych. Klaus Maria Brandauer próbował także swoich sił jako reżyser – zadebiutował w 1989 roku filmem „Georg Elser - Einer aus Deutschland”.

 

Spotkanie z aktorem odbędzie się w sobotę 8. września w kinie Zdrowie w Sokołowsku przy ulicy Głównej 36. Tego samego dnia, w ramach festiwalu, odbędzie się projekcja filmu „Mefisto” Istvána Szabó oraz przedpremierowy pokaz filmu „Manipulacja” Pascala Verdosci z Sebastianem Kochem i Klausem Maria Brandauerem.

 

Podczas 3 dni festiwalu publiczność obejrzy ponad 50 filmów, które zaprezentowane zostaną w kinie Zdrowie oraz na dwóch ekranach plenerowych. W programie festiwalu znalazły się polskie i zagraniczne filmy, które „dialogują“ z twórczością autora „Dekalogu“ – zostaną pokazane filmy Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Třeštíkovej, Jacka Bławuta, Marcina Bortkiewicza, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego, Doroty Kędzierzawskiej oraz Grega Zglińskiego. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące – pomiędzy filmami odbędą się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców filmowych, gości specjalnych i krytyków. Dawni współpracownicy i przyjaciele Krzysztofa Kieślowskiego, reżyserzy i osoby związane z branżą filmową opowiedzą o wspólnej pracy z Krzysztofem Kieślowskim oraz o pokazywanych filmach.

Więcej szczegółów na stronie www.insitu.pl

Kontakt: Jagoda Barankiewicz, 502 627 521, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.